2024a - Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność"

Title
Przejdź do treści
19 grudnia 2024 r.
Rada Nadzorcza PLK spotkała się na comiesięcznym posiedzeniu, które odbyło się w siedzibie Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Poprzedziło je spotkanie Komitetu Audytu Rady Nadzorczej, który zajmował się sprawozdawczością PLK i raportami z audytów wewnętrznych w wybranych obszarach działalności PLK.
Obrady rozpoczęły sprawy proceduralne, przyjęcie porządku obrad oraz protokołu z poprzedniego posiedzenia Rady (29 listopada 2024 r.).
Jak wynika z tytułu w tym najodleglejszym miejscu, które leży za siedmiokrotnym ogrodzeniem ma znajdować się spółka. Czasem bywa to niedostępna i mroczna spółka, a czasem szczęśliwa i wolna od znojów i nieszczęść. Zaczynajmy i sami ocenicie nasi wierni czytelnicy.
Od czasu powołania obecnego zarządu naszej „bajkowej spółki” praktycznie nie ma tygodnia aby nie pojawiała się oficjalna informacja o zmianach kadrowych na „kluczowych stanowiskach menedżerskich”. Dyrektorzy i ich zastępcy na poziomie zakładów, centrali, regionów i pozostałych jednostek organizacyjnych, członkowie rad nadzorczych i zarządów spółek zależnych, z całą pewnością nie mogą spać spokojnie – w szczególności ci, którzy sprawowali swoje funkcje w czasach poprzedzających zmianę zarządu. Oczywiście należy pominąć przypadki osób, które mając stosowne uprawnienia postanowiły z własnej woli zakończyć karierę zawodową odchodząc na emeryturę.
Po przeprowadzonym postępowaniu kwalifikacyjnym 20 grudnia 2024 r. został powołany nowy zarząd PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji. Stanowisko prezesa od 1 lutego 2025 r. obejmie Agnieszka Wasilewska-Semail. Do zarządu, który rozpocznie pracę w styczniu 2025 r., zostali powołani ponadto Artur Warsocki, Sebastian Miller i Paweł Miłek.
W dniu 17 grudnia 2024 r. odbyło się spotkanie związków zawodowych działających w PLK z Piotrem Wyborskim, prezesem PLK oraz Magdaleną Jończyk, dyrektor Biura Spraw Pracowniczych Centrali Spółki. Sekcję Zawodową Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” reprezentowali: Henryk Sikora przewodniczący, Zdzisław Jasiński, Piotr Pazera i Roman Kowalski, członkowie Prezydium.
13 grudnia 2024 r., w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego NSZZ ”Solidarność” w całej Polsce organizowała uroczystości poświęcone ofiarom komunistów rządzących w PRL.
13 grudnia 1981 r., formalnie decyzją Rady Państwa (antydatowaną na 12 grudnia), a faktycznie na polecenie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, wprowadzono w Polsce stan wojenny. W nocnej operacji z 12 na 13 grudnia wzięło udział ponad 30 tys. funkcjonariuszy MSW i ponad 70 tys. żołnierzy. Powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego – niekonstytucyjny organ, pozbawiony realnej władzy, którą w rzeczywistości dzierżyła grupa partyjnych działaczy i wojskowych, skupiona wokół Jaruzelskiego.
W dniu 12 grudnia 2024 r. w siedzibie Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) odbyło się spotkanie w celu wypracowania działań zapobiegawczych wydarzeniom typu SPAD (z ang. Signal Passed at Danger). Zdarzenia SPAD to niezatrzymanie się pojazdu kolejowego przed sygnałem „Stój” lub w miejscu, w którym powinien się zatrzymać, albo uruchomienie pojazdu kolejowego bez wymaganego zezwolenia.
„Solidarność” organizuje różne akcje związane z realizacją swoich zadań statutowych. Swoją aktywność, związek prowadzi w wielu obszarach. Jednak nic się nie dzieje samo. Aby móc działać potrzebni są właściwi ludzie, którzy dadzą przykład i bezinteresownie podejmą trud organizacyjnej pracy dla dobra wspólnego.
W ostatnich dniach pracodawcy zrzeszeni w Związku Pracodawców Kolejowych uzgodnili ceny i opłaty za nabycie Ulgowych Usług Transportowych (UUT) w 2025 r. Ich wzrost nastąpił zgodnie z obowiązującym od listopada 2013 r. porozumieniem (czy ktoś jeszcze pamięta, że właśnie w 2013 r. o obronie ulg przejazdowych odbył się strajk, z efektów którego ochoczo korzystają do dziś nawet osoby nie będące członkiem związku zawodowego ...) i wyniósł 1,3% w porównaniu do cen z 2024 r. Natomiast zakres uprawnień pozostał bez zmian.

4 grudnia 2024 r. w siedzibie oddziału Regionu Mazowsze odbyło się zebranie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” działającej w Zakładzie Linii Kolejowych w Siedlcach.
Obrady prowadził przewodniczący komisji Sylwester Czyżyk. Składało się ono z dwóch części.

Galeria
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od wielu lat realizują szeroki wachlarz inwestycji kolejowych, których celem jest modernizacja infrastruktury kolejowej w Polsce, rozwój nowoczesnych linii oraz zwiększenie liczby i jakości przewozów pasażerskich i towarowych.
Warto zadać sobie pytanie: kto realizuje te projekty w Spółce PLK? Być może ten artykuł pomoże dostrzec i docenić trud inwestycyjny „kolejarzy”. Bez nas nie ma i nie będzie inwestycji, bo… zwyczajnie same się nie zrealizują! Nad prawidłowym przebiegiem procesu inwestycyjnego czuwa sztab ludzi: wyspecjalizowana kadra fachowców z wielu branż.
W dniu 3 grudnia 2024 r. w siedzibie sekcji odbyło się ostatnie w tym roku kalendarzowym zebranie Rady Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” (SZIK). Porządek obrad obejmował najważniejsze sprawy, którymi w ostatnim czasie zajmowała się SZIK.

Galeria
29 listopada 2024 r.
Rada Nadzorcza PLK spotkała się na comiesięcznym posiedzeniu, które odbyło się w siedzibie Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Obrady rozpoczęły sprawy proceduralne, przyjęcie porządku obrad oraz protokołu z poprzedniego posiedzenia Rady (29 października 2024 r.).
Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” 18 listopada 2024 r. zorganizowała w Katowicach uroczystą galę z okazji Święta Kolejarza. To doniosłe wydarzenie zgromadziło znamienitych gości, w tym przedstawicieli najwyższych władz państwowych, samorządowych i kolejowych. Wśród honorowych uczestników znaleźli się m.in. Pan Andrzej Dera - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Pan Adam Zaczkowski – I Wicewojewoda Śląski, a także Panowie Andrzej Bułczyński – Członek Zarządu PKP S.A. i Marcin Mochocki – Członek Zarządu PKP PLK S.A.

Galeria
W dniach 9-10 listopada 2024 r. odbyła się 41. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy do Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę. Wydarzenie zgromadziło setki przedstawicieli środowiska kolejarskiego z całej Polski, którzy przybyli, aby oddać hołd Matce Bożej Częstochowskiej, modlić się za swoje rodziny oraz o pomyślność dla polskiej kolei i wszystkich pracowników sektora kolejowego.

Galeria

„Wielkiej Polski moc to my!” (hasło tegorocznego Marszu) to fragment Hymnu Młodych, polskiej pieśni narodowej, współcześnie śpiewanej jako hymn Młodzieży Wszechpolskiej, która wraz z Ruchem Narodowym, odpowiada za organizację Marszu Niepodległości od wielu lat. Pieśń powstała w 1926 roku wykonywana jest na melodię „Warszawianki 1831 roku”, autorem słów jest Jan Kasprowicz.
„Wielkiej Polski moc to my!” jest zatem hasłem wpisanym w polskie dziedzictwo narodowe. Wzięte na sztandary Marszu Niepodległości będzie postulatem, który poniesiemy ulicami Warszawy w dniu 11 listopada 2024 roku – postulatem politycznym, gospodarczym i społeczno-kulturowym.
Tyle wynosić będzie wysokość nagrody pieniężnej z okazji Święta Kolejarza w 2024 r. (wg. ZUZP pracownik zatrudniony na kolei powyżej 1 roku nabywa prawo do ww. nagrody w wysokości 10% jednomiesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w PLK za rok poprzedni, która wyniosła 8 153,93 zł. stąd kwota 815,39 zł).
Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” pod koniec października br. wystąpiła do Zarządu PLK z wnioskiem o podwyższenie tej nagrody. Takie stanowisko przyjęła na swoim październikowym zebraniu Rada SZIK.
29 października 2024 r.
Rada Nadzorcza PLK obradowała na comiesięcznym posiedzeniu w składzie rozszerzonym, dziewięcioosobowym. Walne PLK powołało końcem września br. na członka Rady Pana Kazimierza Karolczaka (przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii). Obrady rozpoczęły sprawy proceduralne, przyjęcie porządku obrad oraz protokołu z poprzedniego posiedzenia Rady (19 września 2024 r.).
Z udziałem zaproszonych gości: Henryka Sikory, przewodniczącego Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” (SZIK) i Adama Janika, dyrektora Zakładu Maszyn Torowych (IM) w dniach 24-25 października 2024 r. w Krakowie odbyło się posiedzenie Komisji Zakładowej (KZ).
20 października 2024 r. w Kaplicy Dworca Głównego PKP oraz przy Pomniku św. Katarzyny Aleksandryjskiej odbyły się uroczystości upamiętniające 44 rocznicę Protestu Głodowego Kolejarzy.
Patronat Honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda.

Galeria
Członkowie Rady Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” w dniach od 16 do 17 października br. w Katowicach prowadzili obrady, na które w drugim dniu zaproszony został Piotr Wyborski, prezesa PLK.
Takie zestawienie osobowe pozwoliło usłyszeć głos przedstawicieli Rady reprezentujących wszystkich jednostki organizacyjne naszej Spółki. Liderzy organizacji przypisanych terytorialnie do każdej części Polski mogli poruszać problemy z całego obszaru, którym zajmuje się PLK. Z kolei obecność zaproszonego gościa pozwoliła na prawdziwą interakcję w ramach dialogu społecznego przedstawicieli Rady SZIK.

Galeria
2025. Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ "Solidarność". © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wróć do spisu treści