Okazały puchar dla zwycięzcy turnieju ufundował Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury. Trzydzieści kompletów nagród dla każdego zawodnika z trzech najlepszych drużyn przekazała spóła PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
26 stycznia 2023 r.

Po raz pierwszy w 2023 r. Rada Nadzorcza PKP Polskie Linie Kolejowe spotkała się na swoim posiedzeniu, w dniu 26 stycznia. Obrady zostały poprzedzone spotkaniem Komitetu Audytu Rady Nadzorczej, który prowadził czynności nadzorcze i przyjął sprawozdanie z działalności Komitetu Audytu za 2022 r. oraz spotkał się z firmą audytorską, która przeprowadzi badania sprawozdań Spółki PLK i Grupy PLK za 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. podatnik może odliczyć ulgę z tytułu płaconych składek członkowskich na rzecz związków zawodowych. Odliczenia tego będzie można dokonać w zeznaniu PIT-37 składanym za 2022 r. do dnia 30.04.2023 r. zgodnie z art. 26 ust 1 pkt 2c Ustawy o Podatku Dochodowym od Osób Fizycznych.
Przyjęła w tej sprawie swoje stanowisko, które zostało przekazane do właściwych ministerstw i instytucji. Jego treść publikujemy poniżej.


W dniu 16 stycznia 2023 roku organizacje związkowe reprezentujące pracowników spółki skarbu państwa PKP Telkol sp. z o.o. skierowały List otwarty do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Pomimo istniejących już ponad dwa lata uzgodnień i zapewnień zarówno ze strony Ministerstwa Aktywów Państwowych jak i Ministerstwa Infrastruktury, że przejęcie własności udziałów spółki PKP TELKOL sp. o.o. przez Narodowego Zarządcę Infrastruktury spółkę PKP PLK S.A. to jedyny ekonomiczny ratunek dla tej spółki, strony do dziś nie mogą uzgodnić warunków sprzedaży a cały proces się zatrzymał.
List otwarty do Premiera M. Morawieckiego (w załączeniu) jest wyrazem determinacji strony społecznej w kierunku zapobieżenia upadkowi spółki skarbu państwa jaką jest PKP TELKOL.
Szersze zainteresowanie jej losem oraz zatrudnionych tam pracowników może wpłynie wreszcie motywująco na osoby decyzyjne w tej sprawie.
Trwa regres spółki a pozostali pracujący w niej pracownicy tracą nadzieje na koniec upokorzeń jakich w ciągu ostatnich dwóch latach doświadczają.
Związki Zawodowe działające w PKP TELKOL sp. z o.o.
Pikietujący protestowali przeciwko zwolnieniom pracowników tej spółki, przeciągającym się od ponad dwóch lata procedurom przejęcia (zakupu) PKP Telkol przez PLK od spółki PKP S.A., dla której nadzór właścicielski pełni Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP).
SZIK zdecydowała się na protest, ponieważ dotychczasowe działania nie przyniosły oczekiwanych efektów pomimo umów i deklaracji pomiędzy spółkami.
Po trzech miesiącach SZIK otrzymała odpowiedz na przekazaną w trakcie pikiety petycję.

Krótki przewodnik jak zostać szczęśliwym emerytem i wcześniej nie zwariować.
Wydawałoby się najnaturalniejsza rzecz na świecie, człowiek pracuje, pracuje, no i jeszcze trochę pracuje a tu nagle masz, nabywa prawo do świadczenia emerytalnego. Nic tylko się cieszyć, przyjmować podziękowania i gratulacje, ewentualnie delikatnie ignorować zazdrosne spojrzenia współpracowników. Wszystko to oczywiście prawda, tyle tylko, że aby dobrnąć do wiadomego celu nierzadko trzeba się sporo nakombinować, aby całkiem przypadkiem nie utknąć na mieliznach, czy tam innych manowcach przeróżnych systemów, urzędów, procedur, pism itd.
W związku z powyższym kilka, miejmy nadzieję pomocnych faktów ułatwiających poruszanie się zarówno w przepisach ZUS jak i procedurach PLK.

Podwyższenie wartości posiłków
profilaktycznych było realizacją jednego z postulatów Sekcji Zawodowej
Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” zgłoszonego w kwietniu 2022 r. w ramach
tzw. „dialogu społecznego”. Prawdopodobnie nie jest to ostatni wzrost wartości
posiłków w 2023 r.

Pamiętaj o przekazaniu pracodawcy informacji o liczbie członków w organizacji związkowej.
Przypominamy, że wszystkie organizacje zakładowe (międzyzakładowe) są zobowiązane złożyć pracodawcy informację o liczbie członków będących pracownikami lub innymi osobami wykonującymi pracę zarobkową.
19 grudnia 2022 r.




Poszukujemy osób do współpracy w redagowaniu Biuletynu Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” (SZIK).
Jeżeli:
- interesujesz się tematyką kolejową lub społeczną,
- jesteś pracownikiem PLK albo spółki zależnej,
- masz „lekkie pióro” i posiadasz umiejętność redagowania tekstów, pisania artykułów informacyjnych i promocyjnych,
to podejmij z nami współpracę.
Co oferujemy?
- możliwość rozwoju kompetencji oraz kreatywnego realizowania się poprzez tworzenie własnych projektów (np. stałe cykle artykułów o wybranej tematyce branżowej, wywiady, zdjęcia i grafiki),
- wnoszenie do działań zespołu redakcyjnego swoich pomysłów,
- dostęp do informacji będących w zasobach SZIK.
Zapraszamy.
Kontakt z redakcją: Henryk Sikora, e-mail: plk@ksk.org.pl


W sposób niezwykle uroczysty i podniosły obchodzono w tym roku Święto Kolejarza organizowane przez Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Linii Kolejowych w Ostrowie Wlkp.
W przededniu kolejarskiego święta 24 listopada 2022 r. o godz. 18.30 w Kościele Św. Pawła w Ostrowie Wlkp. odprawiona została Msza św. w intencji pracowników, emerytów i rencistów oraz z okazji 15. rocznicy poświęcenia sztandaru OZ NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Linii Kolejowych w Ostrowie Wlkp.
24 listopada 2022 r.

Rada Nadzorcza PKP Polskie Linie Kolejowe w listopadzie odbyła swoje posiedzenie w siedzibie Spółki oraz w formie wideokonferencji. Zostało ono poprzedzone spotkaniem Komitetu ds. Inwestycji, który m.in. analizował realizację planu inwestycyjnego i omawiał najistotniejsze problemy wpływające na opóźnienia niektórych inwestycji.

Wynikają one z zapisów dokumentu pod nazwą: „Porozumienie Związku Pracodawców Kolejowych z przewoźnikami z 27 listopada 2013 roku”. Pracownicy spółek oraz ich rodziny korzystają ze zniżek na przejazdy kolejami w całym kraju.
Pracodawca na pisemny wniosek pracownika, nabywa i przekazuje mu ulgowe usługi transportowe, dające możliwość nabywania odpowiednich biletów na przejazdy.

To już XXXIX Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy do Częstochowy w tym roku celebrowana pod przesłaniem „W przyszłość przez rodzinę”.

Odpowiedzi na to pytanie szukano na spotkaniu zorganizowanym przez PLK ze związkami zawodowymi sygnatariuszami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP). Spotkanie odbyło się 3 listopada 2022 r. a jego tematem była sytuacja zatrudnieniowo-płacowa w Spółce i zmiany do ZUZP.
26 października 2022 r.

Działając
na podstawie § 8 ust. 1 Regulaminu Rady Nadzorczej PKP
Polskie Linie Kolejowe S.A., październikowe posiedzenie Rady Nadzorczej PLK
odbyło się w siedzibie Spółki 26 października 2022 r.
Obrady
rozpoczęły sprawy proceduralne, przyjęcie porządku obrad oraz protokołu z
posiedzenia Rady, które odbyło się 28 września 2022 r.


Związkowej delegacji przewodniczył Henryk Grymel przewodniczący KSK. Sekcję Zawodową Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” (SZIK) reprezentował Henryk Sikora (przewodniczący SZIK).

Pikieta odbyła się przed budynkiem Ministerstwa Aktywów Państwowych, ul. Wspólna 6. w Warszawie 12 października 2022 r. Uczestniczyło w niej ponad 200 związkowców z NSZZ „Solidarność” i Federacji Związków Zawodowych pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP. Protestujący przekazali petycję adresowaną do Jacka Sasina, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych.
Po wręczeniu petycji doszło do kilkudziesięciominutowego spotkania delegacji ww. związków zawodowych z przedstawicielami MAP. Omówiono problemy pracowników spółki PKP Telkol i trwający proces przejęcia jej (zakupu) przez PLK. MAP zadeklarowało większe wsparcie dla zrealizowania tej transakcji wykorzystując dostępne środki prawne wynikające z nadzoru MAP nad PKP S.A.
Ponad dwustu pracowników spółek kolejowych z całego kraju protestowało przed Ministerstwem Aktywów Państwowych, przy ul. Wspólnej 6 w Warszawie. Zdecydowaną większość stanowili związkowcy z zakładów linii kolejowych oraz innych jednostek organizacyjnych i spółek zależnych od PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PLK). Protestowali również pracownicy PKP Telkol z „Solidarności” i Federacji Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP. Wśród protestujących byli także pracownicy małopolskich struktur Polregio i PKP Cargo zrzeszeni w Regionalnej Sekcji Kolejarzy.
W dniu 12 października 2022 r. (środa) o godzinie 11.00 przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) ul. Krucza 36 w Warszawie odbędzie się pikieta solidarnościowa w obronie miejsc pracy w spółce PKP Telkol i umożliwienia przejęcia jej przez PLK. Jest to ratunek przed jej upadłością i szansą na dalsze funkcjonowanie.
28 września 2022 r.



To właśnie tutaj jako pierwsze ofiary napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę zginęli na służbie kolejarze i pracownicy służby celnej, którzy stawili opór najeźdźcy. Dlatego środowisko kolejowe czci pamięć o tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny.
Kilka tygodni temu minęła 10 rocznica umieszczenia pod Kazbekiem, przez kolejarzy z NSZZ „Solidarność”, pamiątkowej tablicy, upamiętniającej Parę Prezydencką Marię i Lecha Kaczyńskich, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie rządowego samolotu TU-154 pod Smoleńskiem. Tablica od 10 lat wisi nadal i jest symbolicznym świadectwem o wielkim Polaku i Solidarności.

"Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jest jedną z priorytetowych inwestycji infrastrukturalnych rządu. Jej wagę rozumiemy szczególnie teraz, w dobie inwazji Rosji na Ukrainę. Po zakończeniu budowy tej inwestycji statki będą mogły zawijać do portu w Elblągu płynąc wyłącznie po naszych wodach, co uniezależni armatorów od woli strony rosyjskiej" – powiedział w jednym z komunikatów minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
22 sierpnia 2022 r.

Działając na podstawie § 8 ust. 1 Regulaminu Rady Nadzorczej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., sierpniowe posiedzenie Rady Nadzorczej PLK odbyło się w siedzibie Spółki. Obrady rozpoczęły sprawy proceduralne, przyjęcie porządku obrad oraz protokołu z posiedzenia Rady, które odbyło się 14 lipca 2022 r.


Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” przesyła informacje Biura Spraw Pracowniczych, że od 28 lipca 2022 r. weszła w życie zmiana Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 167), na mocy której zwiększyła się stawka diety za czas podróży służbowej na terenie kraju z 30 zł (stawka obowiązująca od 1 marca 2013 r. ) do 38 zł (Dz.U. z 2022 r. poz. 1481 z dnia 30 czerwca 2022 r.).
14 lipca 2022 r.

22 czerwca 2022 r.

Działając
na podstawie § 8 ust. 1 Regulaminu Rady Nadzorczej PKP
Polskie Linie Kolejowe S.A., czerwcowe posiedzenie Rady Nadzorczej PLK odbyło
się w siedzibie Spółki.
Obrady
rozpoczęły sprawy proceduralne, przyjęcie porządku obrad oraz protokołu z
posiedzenia Rady, które odbyło się 26 maja 2022 r.
W pierwszej części obrad przewodniczący Rady Henryk Sikora omówił najważniejsze sprawy, którymi SZIK zajmowała się po 5 maja br. i wydarzenia, w których uczestniczyli przedstawiciele sekcji, a były to m.in.: wyjazdowe posiedzenie Rady SZIK, przekazanie pracodawcy negatywnej opinii w sprawie zmian do ZUZP, zebranie Prezydium SZIK (16 maja br.), powołanie kolegów Piotra Pazery i Romana Kowalskiego do zespołu administracyjno-związkowego ds. zmian do ZUZP, podpisanie Protokołu ustaleń ws. wzrostu wynagrodzeń dla pracowników PLK, przyjmowanie wniosków na medale i odznaczenia honorowe, pokaz podbijarki uniwersalnej systemu 7 (PNUIK Kraków), VI Mistrzostwa Polski w wyścigach drezyn ręcznych, zebranie związkowe zorganizowane przez KZ NSZZ „S” IM w Skarżysku Kamiennej, w sprawie poprawy warunków pracy i zagospodarowanie terenu po byłej zgrzewalni.

11 czerwca 2022 r. bocznica kolejowa Pfleiderer S.A. w Wieruszowie wypełniła się pasjonatami kolei i dobrej zabawy, którzy w pozytywnej atmosferze stanęli w szranki w VI Mistrzostwach Polski w Wyścigach Drezyn Ręcznych i Pikniku województwa łódzkiego pod patronatem Marszałka województwa Pana Grzegorza Schreibera.
10 czerwca 2022 r. na posterunku Dłubnia położonym na terenie IZ Kraków (linia kolejowa nr 95) odbył się pokaz pierwszej w Polsce uniwersalnej, wysokowydajnej podbijarki Tamper S7 PLS 16 4.0-S, której producentem jest austriacka firma System 7 Railtechnology GmbH. Ta nowoczesna maszyna zasiliła park maszynowy Przedsiębiorstwa Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie sp. z o.o. (PNUIK) – spółki z Grupy Kapitałowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

26 maja 2022 r.

Rada Nadzorcza PKP Polskie Linie Kolejowe w maju odbyła swoje posiedzenie w siedzibie Spółki. Zostało ono poprzedzone spotkaniem Komitetu Audytu, który m.in. monitoruje sprawozdawczość finansową, badanie sprawozdań finansowych Spółki i Grupy Kapitałowej PLK oraz audyty wewnętrzne PLK. Obrady rozpoczęły sprawy proceduralne, przyjęcie porządku obrad oraz protokołu z posiedzenia Rady Nadzorczej z 19.04.2022 r.


W dniu dzisiejszym (11 maja 2022 r.) odbyło się spotkanie Prezesa Zarządu PKP PLK S.A. ze związkami zawodowymi w sprawie zmian do ZUZP oraz podwyżki wynagrodzeń w PKP PLK S.A.


Biuro Spraw Pracowniczych Centrali poinformowało, że w dniu 5 maja br. została uruchomiona w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. platforma MultiSport, umożliwiająca świadczenie usług polegających na zapewnieniu pracownikom Spółki, ich dzieciom oraz osobom towarzyszącym dostępu do obiektów i usług sportowo-rekreacyjnych o zróżnicowanym charakterze.
Kasprowy Wierch (1987 m) jest popularną górą w Tatrach Zachodnich, przez który przechodzi granica polsko – słowacka. Znana jest głównie z powodu kolei linowej obsługiwanej przez Polskie Koleje Linowe S.A. (PKL) i narciarskich tras zjazdowych.

W odpowiedzi na pismo Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ “Solidarność” z dnia 22 marca 2022 r., w sprawie wystąpień zakładowych organizacji związkowych, dotyczących przekazania przez dyrektora zakładu stosownych danych finansowych, zostaliśmy poinformowani, że kierownictwo Spółki, do którego należą również dyrektorzy jednostek organizacyjnych, przestrzega obowiązujących przepisów prawa, w tym przypadku zapisów Ustawy o związkach zawodowych (dalej: Ustawa) i Porozumienia w sprawie wzajemnych zobowiązań stron Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (dalej: Porozumienie).

Wyniki Halowego Turnieju o Puchar Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” rozegranego w dniu 22 kwietnia 2022 r. w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łowiczu.
W turnieju wzięło udział 14 drużyn, reprezentujących kolejowe spółki i zakłady pracy.
19 kwietnia 2022 r.

Działając na podstawie § 8 ust. 1 Regulaminu Rady Nadzorczej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., kwietniowe posiedzenie Rady Nadzorczej PLK odbyło się stacjonarnie w siedzibie Spółki, a kilku jej członków uczestniczyło w obradach przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (w postaci wideokonferencji).


31 marca 2022 r.

Rada Nadzorcza PKP Polskie Linie Kolejowe w marcu br. odbyła swoje posiedzenie w trybie stacjonarnym w siedzibie Spółki. Zostało ono poprzedzone spotkaniem Komitetu Audytu, który m.in. monitoruje sprawozdawczość finansową, badanie sprawozdań finansowych Spółki i Grupy Kapitałowej PLK oraz audyty wewnętrzne PLK.

W kolejnym punkcie przystąpiono do wyboru nowego przewodniczącego. Koleżanki i koledzy obdarzyli zaufaniem Piotra Pazerę. Przejął obowiązki Zdzisława Kobusa, który po 47 latach pracy, 28 grudnia 2021 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę.


Zakładowe Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” w ZLK w Częstochowie odbyło się w siedzibie ZLK 18 marca 2022 r. Celem spotkania był wybór nowego przewodniczącego Komisji Zakładowej. Obecna przewodnicząca, Elżbieta Podgórska zrezygnowała z pełnionej funkcji w związku z przejściem na emeryturę. W wyniku głosowania kierowanie ponad 200-osobową organizacją zakładową koleżanki i koledzy powierzyli Oldze Wieczorek.
W odpowiedzi na pismo Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ “Solidarność”, które dotyczyło wniosku sekcji o podwyżkę wynagrodzeń dla pracowników Spółki, otrzymaliśmy odpowiedź z Biura Spraw Pracowniczych, którą publikujemy poniżej

W dniu 3 marca o godz. 18.00 w Bazylice Katedralnej Św. Floriana i Św. Michała Archanioła w Warszawie przy ul. Floriańskiej 3 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji ofiar katastrony kolejowej pod Szczekocinami.
16 lutego 2022 r.

Rada Nadzorcza PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. spotkała się stacjonarnie w siedzibie Spółki, a kilku jej członków uczestniczyło w obradach przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, w postaci wideokonferencji.
Członkowie Komisji Zakładowej zapoznani zostali z najistotniejszymi sprawami, którymi zajmuje się SZIK, a prezes omówił bieżącą sytuację w Spółce.
25 stycznia 2022 r.

Rada Nadzorcza PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. swoje styczniowe posiedzenie przeprowadziła przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, w postaci wideokonferencji. Obrady rozpoczęły sprawy proceduralne, przyjęcie porządku obrad oraz protokołu z posiedzenia Rady Nadzorczej z 21.12.2021 r.